Pääsin vasta nyt aloittamaan pyöräilyn. Huhtikuun kylmyys ja samalla tietenkin teiden liukkaus oli riittävä syy jättää lähtemättä kaksipyöräisellä ja kun vappuviikko olisi ilmojen puolesta ollut hyvä viikko, satuimme olemaan siellä Ranskan reissulla.
Toistaiseksi olen edelleen saman tavoitteen pyrkimyksessä kuin edellisinä vuosina eli 1000 kilometriä pitäisi saada pakettiin. Koska jaksoin helposti hiihtää 500 kilsaa kuluneen talven aikana, en epäile, ettenkö kykenisi polkemaan kaksinkertaista matkaa. Onhan se kuitenkin huomattavasti kevyempää ja ainakaan kovat pakkaset ja tarveaineen ( = lumi) puuttuminen ei kaada pyöräilykesää.
Aiempinakin vuosina olen asettanut pyöräilylle ehtoja. Samat ehdot pelittävät edelleen.
1) Terveenä pitäisi pysyä.
2) Pyörän pitää olla kunnossa.
3) Vähintäänkin kohtuullinen säätila.
Nämähän ovat itsestään selvyyksiä. Minulla on edelleen vanhan kunnon 7-vaihteinen sotilasmallinen retkipyörä. Se on noin 15-vuotias, mutta edelleen ihan ookoo, mutta kukapa sitä vanhan pyörän toimimisesta voisi niin satavarma olla. Sadekaan ei hirveästi haittaa, ellei nyt ihan kaatamalla vettä pudottele. Silloin vaan ajetaan vähän suunniteltua vähemmän. Kylmyys ja tuuli haittaavat ja nämä mainitut etenkin silloin, kun ne sattuvat olemaan päällä yhtä aikaa. Tuuli itsessään on paha juttu - oli sitten kylmä tai kuuma tai siltä väliltä. Kuumuus on toki aina ongelma, mutta kuumina aikoina olen aiemminkin lähtenyt hirveän varhain liikkeelle eli olen saattanut ehtiä polkemaan 30 kilsaa ennen aamuyhdeksää ja näin ei ole tarvinnut kärvistellä pahimmissa helteissä.
Minulla ei ole mihinkään kiire ja en todellakaan mene hampaat irvessä kuten niin monet noista hienoilla, ultrakeveillä ja tosi kapearenkaisilla mankeleilla tekevät. Minulla ei ole mitään sydänmittaria eikä sellaisia hienouksia, joilla voidaan seurata erilaisia kuntoasioita. Laitan puhelimestani SportTrackerin päälle, kun lähden tien päälle ja näin saan seuratuksi tavoitteeni hidasta etenemistä kohti päämäärää.
Nyt olen päässyt alkuun ja enää 988,9 kilometriä jäljellä.
Kommentit
Tämän blogin kommentit tarkistetaan ennen julkaisua.