Liiga jäi tauolle pari viikkoa sitten, kuten aina syksyisin noin parinkymmenen pelikierroksen jälkeen. siinä on ensinnäkin maaottelutauko, mutta onhan siinä hyvä hetki levätä ja korjailla kolhuja ja sitten treenata hyvin, ennen kuin seuraava pelirupeama ennen joulua pääsee alkamaan.
Kovaa tahtia alkusyksystä pitänyt HIFK oli hyvän matkaa karkuteillä ja aika paljon lehdet kirjoittivatkin sen hyvästä pelaamisesta. Nyt kuitenkin jos ja kun seurasi helsinkiläisten peliä, saattoi nähdä pelillisen kehityksen heikentymistä. Joukkue pärjäsi juuri ja juuri ykköskentällisensä voimin, mutta muut kentät pelasivat varsin tasapaksusti eivätkä missään nimessä piikkipaikan arvoisesti. Pakarinen riehui vastustajan maalialueella ihan hurjana Lehterän ja Vesalaisen säestäessä ja vielä sopivasti Luke Martinin tukiessa takalinjalla. Muuten joukkue pelasi varsinkin kuusi viimeistä peliä ennen taukoa ihan kuten viime vuonnakin hyvin ailahtelevasti ja vähän sellaisella lätkyttelymeiningillä, missä yksi kuskasi kiekkoa, kunnes menetti tai sitten menetelmällä "pitkä päähän ja perään ja toivotaan, toivotaan". Omalla kenttäpuoliskolla joukkue joutui alinomaa paniikkiin ja yritti tosissaan heitellä pitkää kiekkoa. Vastustajan hyökkäykset olivat alinomaa hyvin vaarallisia ja vain hyvällä onnella HIFK selvisi pahemmitta takaiskuitta.
Kuudessa taukoa edeltävässä pelissä "stadin kingi" teki 21 maalia, joista Pakarinen runnoi yhdeksän, Lehterä yhden, Vesalainen kaksi ja Martin yhden. Loput kahdeksan olivat kolmen muun kentällisen aikaansaannoksia eli jääkiekolle tavalliseen tapaan pieniä sattumuksia. Ilman kovaa ykkösketjuaan HIFK ei olisi voittanut yhtään peliä eikä se itse asiassa voittanutkaan, koska se hävisi yhden suoraan ja kaikki muut pelit menivät jatkoajalle tai voittolaukauksiin. Noista kuudesta taukoa edeltävästä pelistä HIFK sai 9 pistettä eli vain puolet tarjolla olleista.
Liiga jatkui eilen ja HIFK joutui peliin ilman supertähteään, Iiro Pakarista. Vastaan asettui omassa kotihallissaan sarjan häntäpääosaston heikohko joukkue, KooKoo, joka putsasi pöydän oikeastaan aika kevyesti luvuin 4-1. Ilman Pakarista ykköskenttä oli täysin tuuliajolla ja muiden pelaaminen ihan autiomaassa. Tänä iltana IFK joutuu mankeliin Kuopiossa, missä "tulloo turpaan oekeen isäntien avustuksella". Kuopion KalPa on kovassa nosteessa ja ei takuulla anna HIFK:lle yhtään pelivirhettä anteeksi. HIFK.n maalivahtitilannekin on heikko, kun oikeastaan vain Rastislav Elias on pelannut hyvin ja vakiorosterin Taponen ja Hovinen, etenkin Taponen ovat olleet ihan kuutamolla. Pakarinen ei pääse vieläkään kentälle ja näin joukkueesta puuttuu henkinen johtotähti, joka saattaisi jollain tasolla pelastaa tämän illan. HIFK säilyttää sarjakärkipaikkansa vielä parin kierroksen ajan, koska sillä on hyvä johto, mutta tulee tällä peliesityksellä putoamaan roimasti ennen joulua.
HIFK:n kannattajien riemuaika on tältä kaudelta ohi ja vain totaalinen ihme voi sen enää pelastaa. Merkit ovat niin selviä. Eipä tosin muillakaan liigan kestomenestyjillä ole hyvin pyyhkinyt. Tappara ja Ilves hävisivät luvattoman paljon ennen taukoa eivätkä Kärpät ja TPS:kään ole vakuuttaneet. Kärkinelikossa on uskomaton näky, kun ennen kauden alkua putoamiskamppailuihin heittopusseiksi veikatut SaiPa ja Kiekko-Espoo ovat pelistä toiseen kahmineet pisteitä ja ovat vain yhden voiton päässä HIFK:sta.
Kommentit
Tämän blogin kommentit tarkistetaan ennen julkaisua.