Joskus saamme hetkellisiä yhtäkkisiä oivalluksia ja ideoita ja siitä lähtevät yleensä käytännön asiat nopeasti liikkeelle. Suurin äkillinen ajatuksen muuttuminen ihan teoksi on tapahtunut autokaupassa, jonne mentiin muuten vaan kahville ja tunnin päästä oli jo tehty kaupat uudesta kulkupelistä. Kerran teimme äkkipäätöksen matkalle lähdöstä. Lauantai-iltana keksittiin, että kesäloman viimeisen viikon voisi viettää pikaisella reissulla jonnekin lähelle. Ihan niin ei tapahtunut, sillä maanantaiaamuna havaitsimme olevamme Pariisissa.
Eilen katsoimme jotain leffaa iltapäivän kääntyessä jo pimeyteen ja sitten yhtäkkiä keksimme, että nyt voisi vaikka pölähtää ( = kirjaimellisesti lumen pöllytessä tiellä) katsomaan pääkaupunkiin valojen leikkiä. Viisitoista minuuttia myöhemmin olimme jo matkalla.
Menimme siis Helsinkiin katsomaan perinteistä Lux Helsinkin valotaidefestivaalia, joka on järjestetty ensimmäisen kerran vuonna 2009. En sen enempää ala selittämään tapahtumaa, mutta kyseisessä taide-esityksessä valotaiteilijat ovat keksineet mitä upeampia tapoja valaista erivärisillä valoilla rakennuksia, patsaita, maata ja mitä nyt yleensä kaupungissa voi nähdä.

Valotaideteoksia oli monin paikoin kaupungilla, mutta me otimme kohteiksemme Hietalahden torin, sen lähellä olevan sataman ja Ruttopuiston. Kansaa oli liikkeellä paljon ja koko viime viikon ajan vallinnut hyytävän kylmä tuulikin oli väistynyt ja pakkanen hellittänyt ja niinpä siellä tarkeni mainiosti.
Kun olimme tutkailleet valoteoksia, kävimme vielä Ekbergin kahvilassa kahvilla ja teellä ja vähän haukkapalaa maistelemassa. Hyvä, kun keksitään tällaisia pikareissuja - mukava homma.

Kommentit
Tämän blogin kommentit tarkistetaan ennen julkaisua.